top of page

O panvovom dne naozaj hĺbkovo

Updated: Apr 8, 2022


O panovovom dne sme sa už veľa krát rozprávali, písali sme rôzne články a príspevky, no dnes to bude o trochu iné. Pôjdeme naozaj do hĺbky a to doslovne. Veď čítajte ďalej...


Zdroj obrázku: https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/pelvic-floor-physical-therapy-for-ms-help-for-bladder-bowel-and-sexual-function/Spravme si malé opakovanie:

Panvové dno je skupina svalov, ktoré sú uložené v 3 vrstvách v oblasti panvy. Slúžia nám ako "zátarasa" proti vypadnutiu orgánov z brušnej dutiny. Okrem toho sa podieľajú na stabilizačnej funkcii nášho trupu a tiež úzko súvisia s našim emočným a psychickým zdravím. Môžeme ho pokladdať za akýsi emočný hromozvod, v ktorom sa ukladajú najrôznejšie traumy a boliestky na fyzickej, ale najmä emočnej rovine.


Z fyzioterapeutického pohľadu rozoznávame dve dysfunkcie panvového dna. Jedná sa o hypotóniu a teda zníženie svalového napätia a o hypertonus, čo znamená zvýšené svalové napätie.

Problémy spojené s hypotóniou panvovej svaloviny (subjektívne problémy):


📍problémy s bolesťou chrbta

📍znížený pôžitok pri pohlavnom styku

📍stresová inkontinencia (únik moču)

📍 problémy s dosiahnutím orgazmu, až anorgazmus (úplná neschopnosť dosiahnuť orgazmus)

📍pri hypotonii môže nastať pokles vnútorných orgánov do pošvy, buď zvrchu kde sa nachádza krčok maternice alebo z prednej steny brušnej

📍nasávanie vzduchu do pošvy a pri tom nechcené zvuky počas bežného dňa (napr. pri cvičení)

📍aj malý únik moču nie je fyziologický! Mnoho žien to zatají, no treba s touto skutočnosťou oboznámiť svojho fyzioterapeuta

Problémy spojené s hypertonusom panvového dna (subjektívne problémy):


📍bolesti spodnej časti chrbta, ktoré sa prenášajú aj do oblasti SI kĺbov („kríže“)

📍bolestivosť kostrče

📍bolesť v podbrušku

📍bolesť hlavy

📍 bolestivá, nepravidelná menštruácia, často spojená s bolesťami hlavy

📍bolesť vystrelujúca z brucha do slabín

📍bolesť na vnútornej strane stehien

📍znížená tolerancia statickej záťaže v stoji

📍bolestivý pohlavný styk

📍sterilita (neschopnosť otehotnieť)

📍opakované potraty v prvých týždňoch tehotenstva (spravidla 1. trimester)

📍bolestivá stolica, ako keby zhoršené hemoroidy

📍asymetrické postavenie panvy („krivá panva“)

📍bolestivá ovuláciaProblémy s panvovým dnom bývajú naozaj pestré a rozmanité a vedia zásadne znepríjemniť kvalitu života. Často sa problémy spájajú s tabuizovanou sexualitou a s nefunkčnosťou, alebo zhoršenou funkciou vylučovacej, či pohlavnej sústavy.

Z čoho ale problémy s panvovým dnom vznikajú? Príčin je hneď niekoľko:

Pády, alebo úrazy kostrče (pokojne aj pád na zadok v detstve) Úrazy panvy, alebo bedrových kĺbov

Anatomické odchýlky

Chybné držanie a používanie tela

Asymetrické pohybové vzorce (napr. dlhodobé jednostranné zaťaženie pri práci, alebo nejakej aktivite)

Znížený tonus (napätie) svalstva tela z dôvodu nedostatočnej aktivity, alebo porúch CNS (centrálny nervový systém) Zvýšený tonus svalstva tela z dôvodu nadmernej športovej aktivity, alebo porúch CNS

Traumatizujúce zážitky (napr. sexuálne zneužitie a pod.)

Mentálne a emočné problémy spojené so sexualitou

Oddelenosť, odmietanie, alebo ignorovanie svojho tela, alebo jeho časti

Nespracované emócie a traumy

Neprijatie svojho ženského/mužského princípu, alebo svojho pohlavia atď.Ako pracujeme na ošetrení svalov PD ?


Postupov je niekoľko, no z hľadiska fyzioterapie nás zaujíma stav svaloviny PD. Stáva sa, že klient/klientka majú kombináciu hypotonusu, aj hypertonusu svalov PD. To znamená, že vo všeobecnosti je PD v zníženom napätí, je ako „vechtík“ bez dostatočnej aktivity a sily, no zároveň sa v ňom nachádzajú bolestivé spazmy („uzlíky“ svalov so zvýšeným napätím, ktoré sú bolestivé a môžu spôsobovať bolesti rôzneho charakteru).

Pri hypertone svalov v Rehane využívame ošetrenie PD per rectum (cez konečník) podľa metódy L. Mojžíšovej.

Ako to prebieha?

Klienta na 15 min. nahrejeme pšeničným vankúšikom v oblasti panvy. Počas tohto času mu všetko dôkladne vysvetlíme. Klient v spodnej bielizni sa dá do polohy kľačmo na predlaktiach, špičky nôh mu trčia z lehátka. Fyzioterapeutka je zboku a zadok mu prikryje papierovými utierkami. Potom mu stiahne spodnú bielizeň pod zadok. Fyzioterapeutka empaticky pracuje v rukaviciach a gélom pre čo najšetrnejšie ošetrenie. Prostredníkom najskôr ošetrí zvierač konečníka, prehmatá kostrč a jej hybnosť a potom plynule prechádza na svaly PD vpravo a potom vľavo. Samotný priebeh a úkony počas ošetrenia dostane klient pri nahrievaní panvy. Celé ošetrenie trvá cca 5-7 minút. Po dokončení sa klient utrie a oblečie naspäť do spodnej bielizne a v ľahu na bruchu dokončíme ošetrenie úponov sedacích svalov. Daný cvik, po zaučení, klient vykonáva ešte jeden týždeň sám doma.

Po tomto ošetrení treba ešte 48 hodín dodržiavať nasledovné zásady:


❌ Nekrížiť si nohu cez nohu

❌ Dlhodobo nesedieť (jedlo a podobné úkony sú v poriadku)

❌ Nemať pohlavný styk

❌ Nevykonávať fyzicky ťažkú aktivitu, ani silovo necvičiť

❌ Nejazdiť na bicykli, vlakom, alebo na koniTento spôsob ošetrenia sa využíva nie len pri kompletnej metodike L. Mojžíšovej, ale aj pri ktoromkoľvek vyššie spomínanom probléme, ak sa po vyšetrení terapeutovi zdá, že by mohlo byť panvové dno nie v 100% kondícii. S týmto postupom musia u nás klienti súhlasiť, aby bolo pre nich čo najpohodlnejšie a najpríjemnejšie.

Jedinou kontraindikáciou sú aktívne hemoroidy, alebo iné poradenia konečníka. Relatívnou kontraindikáciou je menštruácia žien. Ak žena používa kalíšok, alebo tampón, je možné ošetrenie podstúpiť, no môže sa presunúť aj na mimo menštruáciu.Ako sa pripraviť na ošetrenie?

Nie je nutná žiadna konkrétna príprava, iba zachovanie osobnej hygieny, aby bolo ošetrenie pohodlné pre obe strany. Nie je nutný klystír.Ako sa rieši terapia PD pri hypotone svalov? Civčebná jednotka je prispôsobená priamo na spodné bruško a panvové dno. Cvičenie nie je zamerané len na zvierače v panvovom dne. Ideálnou kombináciou je ošetrenie PD a následné posilňovanie, aby sa upravila celková disharmónia svalov PD. Často sa stáva, že ženy v rámci cvičenia využívajú prerušované močenie, no je to priam zakázané. Može to totiž viesť k poruchám vypráźdňovania močového mechúra.Verím, že som Vám priblížila tému panvového dna a jeho ošetrenia, keďže je okolo tejto témy veľa tabu. Ak Vám článok pomohol, alebo máte pocit, že by mohol pomôcť niekomu z Vášho okolia, budem veľmi vďačná za akúkoľvek formu zdieľania, aby sa tieto informácie dostali k čo najširšiemu okruhu ľudí a my sme mohli pomôcť aj tým, ktorí o tejto možnosti ešte nevedia.


Pre viac informácii nás pokojne sledujte na našich sociálnych sieťach Facebook, Instagram, alebo Youtube, kde nájdete veľa osožného a náučného materiálu.


V prípade, že sa chcete ku nám objednať s akýmkoľvek problémom, pokojne tak spravte cez tieto kontakty:


📱 0907 568 443

💻 rehanfyzio@gmail.com

⌨️ www.facebook.com/rehanfyzio

📸 www.instagram.com/rehanfyzio

🖥 www.rehanfyzio.sk

🗺 SNP 763, Nová Dubnica

🖱www.eshop.rehanfyzio.skAutori: Mgr. Natália Šedíková v spolupráci so špecialistkou na PD Bc. Kristínou Stískalovou

806 views0 comments
bottom of page