Maminy, bábätká, pomôcky a najčastejšie chyby, ktoré z lásky k vašim drobcom nevedome robíte

Updated: Apr 7

Chodítka, vajíčka, nosiče. Viete, ako nechtiac ubližujete svojmu bábätku?


https://mamaaja.sk/clanky/batola/nosenie-babaetiek-v-satke


Milé maminy, poďme sa spoločne pozrieť na to, ako môže dieťatku nosenie v šatke alebo nosiči, či používanie chodítka a iných pomôcok, zhoršiť psychomotorický vývoj.


Článok je výhradne môj názor, ktorý som si urobila po dlhšom štúdiu a pozorovaní pohybu, kineziológie, psychosomatického vývoja dieťaťa a ostatných aspektov fyzioterapie, ktoré súvisia s touto problematikou. Všetky tieto moje pohľady a názory som študovala z viacerých zdrojov, už od začiatku svojho štúdia a tiež som ich konzultovala s inými fyzioterapeutmi, či rehabilitačnými lekármi.


V posledných rokoch nastal babyboom a všade vidíme samé tehuľky, mamičky s kočíkom, mamičky s vajíčkami, šatkami, nosičmi, klokankami… A tu nastal, z môjho pohľadu fyzioterapeuta, kameň úrazu.

Nemám síce špecializáciu pre detských pacientov, ale to, čo prospieva ľudskému telu je zhruba rovnaké pre dieťa, aj dospelého. Ako to vlastne je s chodítkami, šatkami, vajíčkami a inými „pomôckami“?

Slovo pomôcka je odvodené zo slova pomôcť a teda je opakom slova škodiť. Naozaj nám chodítka a šatky pomáhajú? Ako to vníma mamina a ako to vníma dieťatko?


Začnem niečím, čo už vie asi väčšina z vás.


Chodítka sú kontraproduktívne a môžu vážne narušiť psychomotorický vývoj dieťaťa. Ak sa využívajú zle. To znamená, že ak dieťa ešte samé nechodí, nie je vhodné používať túto pomôcku. Predstavte si, že vy by ste boli posadený v akomsi závese s konštrukciou a kolieskami okolo.

Je to pomôcka, ktorá vyraďuje z činnosti veľké množstvo stabilizačných svalov, napríklad brušné svalstvo, alebo svaly panvového dna. Tieto svalové skupiny sú extrémne dôležité pre budúce správne fungovanie chrbta a celkovej postúry (postúra = držanie tela v antigravitačnej polohe).

Ak ich my vyradíme z hry ešte skôr, ako sa naučia správne fungovať, máme zarobené na budúce problémy s chrbtom, napríklad skolióza, bolesti v driekovej chrbtice z preťaženia daného segmentu, alebo inej časti chrbtice.


Ďalším problémom, ktorý vzniká pri používaní chodítka, je postavenie nožičiek. Dieťa má tendenciu špičkovať (= chôdza po špičkách) a nepoužíva celé chodidlo. V takejto polohe sa mu skrátia lýtkové svaly a Achillové šľachy, ktoré zabezpečia fixáciu špičkovacieho stereotypu. V takomto stereotype chôdze sa ďalej skracujú aj ďalšie svaly, ktoré môžu spôsobiť ďalšie problémy.


Ľudské telo funguje na princípe reťazovej reakcie a zjednodušene,  keď je problém na jednej strane tela, nastane problém aj na opačnej strane. Preto chodítko neodporúčam  vôbec, ani keď už vie vaša ratolesť samostatne chodiť, pretože potom už je úplne zbytočné 🙂


Ďalšou pomôckou sú vajíčka (= autosedačka v tvare „V“).

Vždy svojim klientom hovorím, aby si predstavili, aké to asi je pre to dieťa, keď ho dajú do ktorejkoľvek pomôcky. V tomto prípade je to niečo, ako prelomená posteľ pod vašim zadkom s veľmi nedostatočnou šírkou. Príjemné, však?

Nemáte takmer žiadny voľný priestor pre narovnanie chrbtice, regeneráciu medzistavcových platničiek a natiahnutie svalstva. Všetok tlak sa sústreďuje do oblasti krížovej kosti a panvy. Dieťatko má tendenciu skĺznuť úplne hlboko, doslova sa zroluje a bránica sa pri dýchaní nemá kam rozvíjať, keďže je v polohe klbka.


Áno, bábätká do cca 3 mesiacov majú prevahu flexorov (svaly, ktoré vykonávajú ohnutie segmentov tela) a ich krivka chrbtice je v tvare C, ale potrebujú dostatočný priestor pre rozvoj chrbtice do dvojitej „esovitej“ krivky. Ten sa zabezpečí práve tým, že majú dostatočný rovný povrch a sú kladené na bruško, aby sa naučili dvíhať hlavičku a chrbát.

Tým sa im posilnia a spevnia extenzory, čo sú svaly, ktoré, naopak, vystierajú jednotlivé časti tela. Preto by som neodporúčala vajíčko na permanentú manipuláciu a prenos bábätka, ale iba vo výnimočných situáciách. Je mi jasné, že vajíčko v ruke je pohodlnejšie a praktickejšie, ak sa potrebuje rodič dostať do priestorov, kde je kočík veľký.


Posledným tŕňom v oku, ktorý ma bude pre dnešok trápiť je nosenie bábätka v šatke, alebo inom nosiči.

Tu mi asi viaceré z vás budú oponovať, že ergonomické nosenie bábätka je v poriadku a podobne. Z časti máte pravdu, no z časti si myslím opak. Pri nosení bábätka je extrémne dôležité, v čom ho nosíte a ako je v danej pomôcke uložené, alebo zaviazané. Ak je to nosič, ktorý je zospodu zarezaný v slabinách dieťatka, nie je to správne.

Znovu si spomeňte na to, čo som písala o pár riadkov vyššie a teda, aké by to bolo vám? Prinajlepšom by vám začali tŕpnuť a modrieť  nohy od útlaku ciev a nervov. Samozrejme, pre bábätka tiež nie je takáto pozícia nožičiek vhodná pre dotvorenie jamiek bedrových kĺbov.

Okrem zlého postavenia nožičiek sa tiež stretávam s tým, že hlavička nie je fixovaná a voľne padá zo strany na stranu, aj keď drobec ešte nemá dostatočne silný krk na to, aby ju udržal tam, kde chce. Šatka, alebo manduka sú v poriadku, ak mamina presne vie, ako si uviazať, alebo upevniť dieťatko na seba a čo je najdôležitejšie, nevyužíva tieto pomôcky namiesto kočíka.

Budem sa opakovať, no nemyslím si, že neustále nosenie dieťaťa je prospešné pre jeho pohybový aparát. Akceptujem, že je to pohodlnejšie, keď mamička potrebuje variť, alebo upratať, má voľné obe ruky a bábätko je stále v kontakte s maminou. No oproti tomu je tiež extrémne dôležité, aby malo dieťa dostatok voľného priestoru pre svoj rozvoj a nedbať iba na pohodlie maminy.


Okrem toho, že som vyššie popisovala, čo nie je pozitívne pre dieťatko, netreba zabúdať ani na maminu. Po pôrode dostáva hlavne panvové dno a brušná stena poriadne zabrať. Zrazu, akoby mihnutím oka, je celá stabilizácia chrbtice fuč a mamičkina chrbtica sa nemá o čo oprieť, keďže svaly pripomínajú vecheť.

V takomto stave si mamina ešte na seba zavesí bremeno vo forme nosiča s jej pokladom a ďalší problém je na svete. Mamine „kríže“ dostávajú facku za fackou, keď sa stále ohýba nad bábätkom v postieľke, na prebaľovacom pulte, pri kojení, dvíhaní a podobne. Pridá sa k tomu nosenie bábätka a bolesti, s ktorými si vie málo ktorá žena sama rady, sú na svete.


V pokračovaní sa budem venovať najčastejším chybám, ktoré maminy nechtiac robia, aby čo najskôr naučili svoje dieťa ďalší vývojový stupeň. Povieme si čo je správne, čo nie a prečo.


Medzičasom, ak máte záujem dozvedieť sa o psychomotorickom vývoji dieťaťa viac, prípadne, ak ste po pôrode a potrebujete poradiť ohľadne kompenzačných cvikov, využite odbornú konzultáciu priamo u nás v centre:

0907 568 443

rehanfyzio@gmail.comAk sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi blízkymi a dajte Rehanu na Facebooku “Páči sa mi to”. Dostanete sa tak k pravidelne publikovanému materiálu, ktorý Vám môže pomôcť.


Autor: Mgr. Natália Šedíková10 views0 comments

Recent Posts

See All