Fyzioterapia

Updated: May 29, 2020

Čo je to fyzioterapia?


Napriek tomu, že fyzioterapia je v zdravotníctve nenahraditeľnou zložkou celkovej zdravotnej starostlivosti, veľká časť ľudí ani v dnešnej dobe netuší, čo všetko sa pod týmto názvom skrýva.

Fyzioterapeut sa uplatňuje v akútnych stavoch po rôznych druhoch operácii, napríklad po traumatologických operáciách, po výmenách kĺbov, alebo chirurgických zákrokoch. Učí pacienta chodiť s barlami, ak je to nutné, učí ho, ako si má šetriť operačnú ranu, ako sa starať o jazvu a aj o to, aby sa čo najskôr dostal na nohy.


13417433_525371731003018_4039320817917123397_n

Na fotografii ma môžete vidieť počas študentských čias na praxi v Roosveltovej nemocnici v BBPo zlomenine navštívite najskôr chirurga a po zhojení následne fyzioterapeuta, aby Vám končatinu rozcvičil do funkčného stavu.

Ďalšou úlohou fyzioterapeuta je naučiť pacienta po náhlej cievnej mozgovej príhode (mozgová „porážka“) používať postihnutú polovicu tela, naučiť ho chodiť a doladiť jemnú aj hrubú motoriku do čo najpôvodnejšieho stavu.

Príprava budúcich mamičiek na pôrod je tiež parketou pre fyzioterapeuta. Učí ich správne dýchať, posilniť tie správne svalové partie, potrebné pri pôrode, uľahčuje im rekonvalescenciu a následne pomáha a učí mamičku, ako správne manipulovať s dieťatkom, aby to bolo preň fyziologické. Ako sledovať jeho pohybové prejavy s všimnúť si prípadné zaostávanie. Ak sa prejaví nejaká nezrovnalosť vo vývoji, je to práve fyzioterapeut, ktorý s dieťatkom cvičí, aby sa čo najviac eliminoval hendikep.


Fyzioterapeut sa stará aj o čo najlepší výkon športovcov. Výkon športovcov je často ovplyvnený svalovými dysbalanciami, ktoré dokáže fyzioterapeut správne diagnostikovať a tiež často aj zlým postavením tela, ktoré bráni športovcovi produkovať maximálnu silu a vedie k zraneniam. Fyzioterapeut je nápomocný aj pri športových zraneniach. Je to človek, ktorý Vám dá dokopy „kríže“ a krk, keď Vás v nich „sekne“.


Ak máte chybné držanie tela, je to práve fyzioterapeut, ktorý Vás naučí, ako si svoje telo šetriť a používať ho vo svoj prospech. Ak máte preťaženú určitú svalovú partiu, tak sa stačí obrátiť na fyzioterapeuta a ten Vám s tým pomôže.

Fyzioterapeut Vám môže teda pomôcť nie len po vážnom úraze a operácii, ale tiež aj zlepšiť bolesti, vyplývajúce z bežných denných činností, akými sú napríklad kancelárska práca.  Bežné denné činnosti totiž spôsobujú mnohé problémy, s ktorými ste sa určite stretli aj Vy – bolesť chrbta, bolesť krížov, bolesť krku, migrény atď.

Toto je zlomok náplne práce fyzioterapeuta, ktorý efektívne dopĺňa ostatný zdravotnícky personál. Dôležitý je však nie len prístup fyzioterapeuta, ale aj jeho vedomosti. My v Rehane preto kladieme dôraz na neustále vzdelávanie a tiež aj maximálny klientský servis.


Autor: Mgr. Natália Šedíková


Rezervujte si svoj termín konzultácie, aby ste zistili najvhodnejší postup na odstránenie Vašich problémov s pohybovým aparátom:📱 0907 568 443

💻 rehanfyzio@gmail.com

⌨️ www.facebook.com/rehanfyzio

📸 www.instagram.com/rehanfyzio

🖥 www.rehanfyzio.sk

🗺 SNP 763, Nová Dubnica

🖱www.eshop.rehanfyzio.sk
A kým budete čakať na svoj termín, pozrite si, ako prebieha terapia s klientom u nás.


212 views0 comments

Recent Posts

See All