Bolesti hlavy

Čo sú to bolesti hlavy?

Sú to len bolesti v hlave?


Možno by sme mali začať definíciou, čo to bolesť hlavy je. Bolesť hlavy je symptóm bolesti, ktorá je kdekoľvek v oblasti hlavy, alebo krku. Podľa Medzinárodnej spoločnosti zaoberajúcou sa bolesťou hlavy, exituje viac, ako 200 rôznych druhov bolestí hlavy. V najjednoduchšom slova zmysle môžeme bolesti hlavy rozdeliť na primárne a sekundárne.

Primárne bolesti hlavy

Môžu spôsobovať výraznú dennú bolesť hlavy a neschopnosť plnohodnotne fungovať, no nie sú nebezpečné. Patria sem napríklad: migrény, bolesť hlavy s napätím, trigeminálna bolesť hlavy (spôsobená trojklanným nervom).

Sekundárne bolesti hlavy

Sú spôsobené základnými chorobami, alebo patológiami, ako sú infekcie, zranenia hlavy, cievne ochorenia, krvácanie do mozgu, alebo tumory. Sekundárne bolesti hlavy môžu byť buď neškodné, alebo nebezpečné. Sú určité  varovné signály, ktoré nám indikujú, kedy môže byť bolesť hlavy nebezpečná. Sú to napríklad: bolesť hlavy počas kašľa, bolesť hlavy počas cvičenia, bolesť hlavy spojená so sexuálnou aktivitou, bolesť hlavy vychádzajúca z krčnej chrbtice, bolesť hlavy spôsobená žuvacím kĺbom, bolesť hlavy spôsobená liečbou (medikamentóznou), bolesť hlavy zapríčinená alkoholom, alebo histamínom.

Čo môžete urobiť s Vašimi bolesťami hlavy?

Objednajte sa k lekárovi, aby ste sa uistili, že príčinou Vašej bolesti hlavy nie je nič vážne. To zabezpečí, že sa budete menej obávať príčiny bolesti hlavy.

Založte  si denník o bolestiach hlavy, kde si zaznamenávate, kedy Vás hlava bolí, ako dlho bolesť trvá , či súvisí s aktivitou, jedením určitých jedál, alebo aký druh stresu máte počas toho, ako Vás hlava bolí (emočný, fyzický, psychický).

Všetci vieme, že akúkoľvek bolesť zhoršuje stres (emočný, fyzický, psychický), strach z patológie (keď je niečo zlé), nedostatok spánku a zlá, nevhodná strava. Takže ak ste navštívili lekára, máte dobré stravovacie návyky a spánok a riešite si svoj stres, toto všetko Vám pomôže bolesť hlavy zlepšiť.

Ako Vám môže pomôcť fyzioterapeut?

Vieme pomôcť so špecifickými bolesťami hlavy, ako sú: migrény, tenzný typ bolesti hlavy, trigeminálna bolesť hlavy, bolesť hlavy vychádzajúca z krčnej chrbtice a bolesť hlavy vychádzajúca zo žuvacích kĺbov.

Fyzioterapeut najskôr vedie dialóg o tom, čo sa týka bolesti. Aká je frekvencia bolesti, činnosti, ktoré ju zhoršujú, čo identifikujete ako stres a ako vplýva na Váš denný život. Zhodnotí Váš zdravotný stav a jeho cieľom je zistiť, či Vám je schopný pomôcť zvládať Váš problém. Je schopný zistiť, odkiaľ pochádza bolesť (žuvacie kĺby, krk, alebo svaly) a ako na bolesť hlavy vplýva stres.  Najdôležitejšie je zistiť, či je nutné navštíviť lekára pre ďalšie vyšetrenia.

Je veľmi veľa možností, ako liečiť bolesť hlavy. Možno Vás bude musieť fyzioterapeut poslať k zubárovi. My, v Rehane, spolupracujeme so špičkovým zubným lekárom, Dr. Marekom Vlnom z ambulancie Dentalis, v Skalke nad Váhom. Ten zhodnotí, či je nutné predpísať dlahu, ktorú je treba nosiť počas noci.

Je nutné komunikovať so svojím lekárom aj o liekoch, ktoré môžu spôsobiť bolesti hlavy alebo prinajmenšom prispieť k vašim bolestiam hlavy.

Samotný fyzioterapeut vykonáva špecifickú fyzioterapeutickú liečbu krku, žuvacích kĺbov a techniky zamerané na uvoľnenie svalstva v oblasti krku a čeľustných kĺbov. Je veľa možností, ktoré môžete spraviť aj sami pre seba. Pozrite si dve jednoduché cvičenia, ktoré Vám pomôžu zlepšiť bolesti hlavy.Ak si nie ste istí, či viete, ako správne cvičiť, alebo pociťujete niektorý z príznakov popísaných vyššie a chceli by ste prísť na diagnostiku, rezervujte si svoj termín u nás. Bude sa Vám individuálne venovať náš špecialista André , ktorý už pomohol stovkám klientom. Ukáže Vám tú najrýchlejšiu a najefektívnejšiu cestu k riešeniu Vášho problému:

0907 568 443

rehanfyzio@gmail.com

Máte to ku nám ďaleko? Tak potom by Vás mohol zaujímať súbor 24 videí, ktoré sme pre Vás pripravili a prostredníctvom ktorých si môžete zlepšiť Vaše problémy s pohybovým aparátom, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Stačí Vám na to iba mobil a nezaberie Vám to viac, ako 10 minút denne. Naučíte sa 24 skvelých cvikov, ktorými si môžete pomôcť…

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi blízkymi a dajte Rehanu na Facebooku “Páči sa mi to”. Dostanete sa tak k pravidelne publikovanému materiálu, ktorý Vám môže pomôcť.

Autor: André Heynes, B.Sc.

24 views0 comments

Recent Posts

See All