top of page

Ako správne dýchať?

Updated: Apr 7, 2022Naučte sa dýchať tak, aby Vás nič nebolelo.

Ako som Vám sľúbila v predchádzajúcom článku, budeme sa venovať dýchaniu. Asi si poviete, čo vám chcem o dýchaní písať, veď dýchame automaticky. Áno, chvalabohu dýchame automaticky, ale správna dýchacia technika je hotová alchýmia. Poďme sa na ňu stručne pozrieť.


Hlavným dýchacím svalom je bránica, ktorá má kopulovitý tvar a môžete ju vidieť na 1. obrázku pod týmto odstavcom. Okrem toho, že nám zabezpečuje dýchanie, spolupracuje aj s inými svalovými skupinami, ktoré zabezpečujú stabilitu a fixáciu.

Konkrétne sú to svaly brucha (m. transversus abdominis, mm. obliqui externi abdomini, mm. obliqui interni abdomini ), svalstvo panvového dna (najmä m. levator ani) a krátke stabilizačné svaly chrbta, ktoré spájajú jednotlivé stavce (mm. multifidi) - 2. obrázok pod odstavcom.
Autorské práva: PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Ak tieto svalové skupiny pracujú v správnej koaktivácii (spolupráci), zabezpečujú kvalitnú stabilizáciu chrbtice – pôsobia ako svalový korzet (HSS = hlboký stabilizačný systém). Ten je nevyhnutný pre zdravie chrbtice a medzistavcových platničiek. Okrem toho, bez obstojnej aktivity HSS je zvýšené riziko úrazov a tiež znížená výkonnsť nášho tela v pohybe.


Popisujem dýchanie v ľahu na chrbte:


Dýchať by sme mali nosom, nie ústami, ak je to možné. Správny dychový stereotyp by mal vyzerať následne: pri nádychu (inspírium), by malo brucho a horná časť hrudníka smerovať vpred a spodné rebrá do strán (laterálne). Pri výdychu (expírium) sa celý hrudník, aj brušná stena vracajú do pôvodného stavu.


Nádych je dej aktívny, výdych pasívny (okrem dychových cvičení a extrémnych výkonov). Je nutné dbať na to, aby sa pri dýchaní nezapájali ramená, pretože pri hornom type dýchania (pri nádychu ramená dvíhame k ušiam a brucho sa buď nehýbe, prípadne sa vťahuje dovnútra) sa preťažujú svaly krku (scalenové svaly). Tieto sa upínajú na prvé 3 rebrá a ich permanentým preťažením môžu spôsobovať ich blokádu. Opačné konce scalenových svalov sa upínajú na krčné stavce, takže na tomto konci nám hrozia problémy s krčnou chrbticou. Prítomná býva bolesť krčnej chrbtice, stuhnutý krk a šija, prípadne bolesti hlavy.


Pri dýchaní prebieha neustála mikromobilizácia medzistavcových kĺbov, aj spojení rebier s chrbticou a spredu s hrudnou kosťou. Pokiaľ niekto dýcha plytko a do „ramien“,mechanika mobilizácie je narušená a prejaví sa to buď stuhnutosťou svalstva, prípadne blokádami v chrbtici, alebo rebier.Pokračovať by sme mohli eštedlho. Pointou je, že správne dýchanie je základným postupom fyzioterapie a rehabilitácie. Ak teda navštívite fyzioterapeuta s boľavým krkom, alebo "krížami" a ide Vás učiť dýchať, je to úplne v poriadku a môžete mu veriť :-)Tak si to zhrňme:

Technika správneho dýchania Vám pomôže minimalizovať blokády, ktoré môžu spôsobovať bolesti krčnej chrbtice, stuhnutý krk alebo bolesti hlavy.

Nesprávne dýchanie tiež spôsobuje celý rad iných problémov spojených s pohybovým aparátom, prostredníctvom už spomínaných blokád rebier.

Správne dýchanie si preto určite zaslúži Vašu pozornosť, pretože po jeho zaradení sa budete cítiť lepšie. A to predsa chcete, nie?
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi blízkymi a sledujte Rehan na Facebooku, Instagrame a Youtube. Dostanete sa tak k pravidelne publikovanému materiálu, ktorý Vám môže pomôcť.

Ak máte ohľadne cvikov viac otázok alebo si chcete zarezervovať svoj termín u nás, neváhajte nás kontaktovať:


📱0907 568 443

💻rehanfyzio@gmail.com

⌨️správa na FB (Rehan Fyzio)

📸správa na Instagrame (rehanfyzio)

🗺SNP 763, Nová DubnicaAutor: Mgr. Natália Šedíková116 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page