top of page

24. jún - Medzinárodný deň osteoporózy

Čo je to osteoporóza?

Osteoporóza alebo inak nazývané aj ochorenie riedkych kostí, je spôsobené úbytkom kostnej hmoty, čo zapríčiňuje poruchy mikroarchitektúry kostí, ale aj ich zvýšené lámanie. Osteoporózu momentálne považujeme za spoločensky najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu. Veľmi často sa zamieňa za osteoartrózu alebo osteomaláciu.
Aký je rozdiel medzi týmito ochoreniami?

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie bedrové, kolenné kĺby alebo chrbticu.

Osteomalácia už nie je veľmi rozšírená, ide o ochorenie spôsobené úbytkom vitamínu D a následným znížením vápnika v kostnom tkanive.


Koho postihuje osteoporóza?

V populácií postihuje hlavne osoby vyššieho veku, ale aj ženy po menopauze. Štatisticky je dokázané, že každá tretia žena je ohrozená osteoporotickou zlomeninou. U opačného pohlavia postihuje zlomenina každého 6. muža nad 50 rokov.

Zlomeniny spôsobené týmto ochorením sú veľmi nepríjemné, spôsobujú časté komplikácie, znižujú kvalitu života a v najhorších prípadoch aj smrť. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.

Na základe životosprávy dnešnej mladej generácie nám o pár rokov pribudne ďalší vysoký počet pacientov na toto ochorenie. Preto, vo vlastnom záujme zdravia, je veľmi dôležitý pohyb a správna životospráva.


zdroj: https://solidcare.sk/priciny-vzniku-osteoporozy/Prevencia osteoporózy:

Primárna prevencia: Pohybová aktivita, správna záťaž kostí, chôdza a vzpriamené držanie tela, dostatočný prísun vápnika, vitamínu D a zdravej životosprávy. Pohyb a zaťaženie kostí podporuje tvorbu nových kostných buniek a tým sa kosti zahusťujú a spevňujú. Naopak, imobilitou kosti rednú, pretože telo vyhodnotí, že je neekonomické vyživovať toľko kostného tkaniva.


Sekundárna prevencia: Obdobie dospelosti, hlavne u žien po menopauze. V sekundárnej prevencií môže zasianuť aj gynekológ s hormonálnou liečbou. Cieľom prevencie je spomaliť odbúravanie kostnej hmoty. Zaraďujeme sem dostatočné množstvo pohybu a zdravý jedálniček.


Terciárna prevencia: U osôb s prítomnými zlomeninami a hlavne starších ľudí. Snažíme sa zabrániť vzniku ďalších možných zlomenín. Ľudia vo vyššom veku majú problém s koordináciou aj chôdzou, preto je vhodné dbať na možné nástrahy šmykľavej podlahy, kobercov alebo prahu dverí.


Diagnostika:

Denzitometria je neinvazívne, bezbolestné, rýchle a presné vyšetrenie, pomocou ktorého sa stanovuje hustota kosti, pričom najpresnejšia je celotelová denzitometria.


Rizikové faktory osteoporózy:

- predčasná menopauza

- užívanie glukokortikoidov

- anorexia

- stavy po transplantácii orgánov

- chronické ochorenie obličiek, pečene

- osteoporóza matky,

- BMI menej ako 19 kg/m2

- nález osteopénie

- kyfóza hrudníka

- ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka

- reumatoidná artritída

- ankylozujúca spondylitída

- chronická obštrukčná plúcna choroba


Liečba:

- bisfosfonáty - odbúravania kosti a významne znižujú riziko zlomeniny.

- metabolity vitamínu D – podávajú sa u osôb s poruchami funkcie pečene a obličiek.

- stroncium ranelát –potláča odbúravanie kostí, ale súčasne podporuje aj novotvorbu kosti.

- parathormon –intenzívne podporuje novotvorbu kosti.


Ak ste sa v článku našli, alebo poznáte niekoho, komu by mohol tento článok pomôcť, budeme radi za akékoľvek zdieľanie. V prípade, že sa chcete k nám objednať, môžete tak spraviť cez ktorýkoľvek z týchto kontaktov:


autor článku: Mgr. Marika Nosálová


📱 0907 568 443

💻 rehanfyzio@gmail.com

⌨️ www.facebook.com/rehanfyzio

📸 www.instagram.com/rehanfyzio

🖥 www.rehanfyzio.sk

🗺 SNP 763, Nová Dubnica

🖱www.eshop.rehanfyzio.skAk chcete byť informovaní v oblasti fyzioterapie, sledujte naše sociálne siete: Facebook, Instagram, Youtube.42 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page