Ženská fyzioterapia -komplexná starostlivosť
Ženská fyzioteapia je jedna komplexná oblasť , o ktorej by sme mohli hovoriť a písať donekonečna. Chcela by som Vám bližšie priblížiť, čomu všetkému sa venuje, aby ste Vy, milé ženy (aj muži), mali jasnejšie a mohli pomôcť nie len sebe, ale aj svojim drahým.
Najčastejšími problémami, s ktorými za mnou ženy chodia, sú diastáza a problémy s panvovým dnom.

Diastáza a panvové dno majú mnoho spoločného. Hlboký stabilizačný systém (HSS) je tvorený zo svalov brucha, svalov panvového dna, bránice a svalov chrbta. Ak jedna časť z HSS nefunguje, je problém v celom systéme. Predstavme si HSS ako hlavné koliesko v stroji. Ak toto koliesko nefunguje, nefunguje celý stroj. Preto je tak dôležité venovať pozornost HSS a celému systému.
Diastáza, ako už mnohí viete, je rozostup priamych brušných svalov. Viac sa o nej môžete dočítať tu: článok o diastáze
Aké ťažkosti môžete pozorovať, ak máte diastázu ?
1. Spomalené trávenie - brušná dutina je oslabená, vnútorné orgány nemajú dostatočnú oporu brušnej steny a tým pádom nepracujú správne.
2. Bolesti chrbta - viac preťažovaná chrbtica v oblasti driekovej časti ( kĺby stavcov, medzistavcové platničky, väzy ).
3. Bolesti v oblasti diastázy - linea alba (väzivová časť medzi priamymi brušnými svalmi). Najmä tam, kde je najviac väzivo namáhané a vytláčané vnútorobrušným tlakom dopredu.
4. Estetický problém - či chceme, alebo nie, ženy sa chcú páčiť. To sa však stane len vtedy, ak sa páčia samé sebe. Mnoho z nich nevie diastázu prijať a pritom sa vo väčšine prípadov dá krásne riešiť.
Chcela by som zdôrazniť, aby ženy nenechávali riešenie diastázy až po tehotenstve a pôrode, ale venovali sa jej preventívne už v tehotenstve. Diastáza nepostúpi do pokročilého štádia a bude ľahšie riešiteľná. V tehotenstve vieme tiež optimalizovať funkčnosť brušného svalstva a panového dna, čo Vám uľačí hladší pôrod.
Väčšina žien pri konzultácii chce vyriešiť hlavne estetickú stránku svojho brucha. Neuvedomujú si však dôležitosť riešenia problémov ako občasné cvrknutie pri kýchnutí, bolestivá menštruácia, bolesť pri pohlavnom styku... Keďže vidím úzku súvislosť týchto problémov, komunikujem s klientkami tieto problémy viac do hĺbky.
Moje najčastejšie otázky pri terapii sú:
1. Máte inkontinenciou ? - počíta sa čo i len občasné a malé cvrknutie. 2. Máte bolestivú menštruáciu, bolesť pri pohlavnom styku alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus? 3. Menštruáciu máte pravidelnú? 4. Bolieva Vás kostrč? 5. Ako prebieha Vaša ovulácia, je bolestivá? 6. Darí sa Vám otehotnieť?
Ako ste si odpovedali Vy na tieto otázky? 🙂
Ak prevažovala u Vás odpoveď " ÁNO ", odporúčam Vám navštíviť fyzioterapeuta a povenovať sa samej sebe.
