top of page

Ženská fyzioterapia -komplexná starostlivosť


Ženská fyzioteapia je jedna komplexná oblasť , o ktorej by sme mohli hovoriť a písať donekonečna. Chcela by som Vám bližšie priblížiť, čomu všetkému sa venuje, aby ste Vy, milé ženy (aj muži), mali jasnejšie a mohli pomôcť nie len sebe, ale aj svojim drahým.


Najčastejšími problémami, s ktorými za mnou ženy chodia, sú diastáza a problémy s panvovým dnom.Diastáza a panvové dno majú mnoho spoločného. Hlboký stabilizačný systém (HSS) je tvorený zo svalov brucha, svalov panvového dna, bránice a svalov chrbta. Ak jedna časť z HSS nefunguje, je problém v celom systéme. Predstavme si HSS ako hlavné koliesko v stroji. Ak toto koliesko nefunguje, nefunguje celý stroj. Preto je tak dôležité venovať pozornost HSS a celému systému.


Diastáza, ako už mnohí viete, je rozostup priamych brušných svalov. Viac sa o nej môžete dočítať tu: článok o diastáze


Aké ťažkosti môžete pozorovať, ak máte diastázu ?


1. Spomalené trávenie - brušná dutina je oslabená, vnútorné orgány nemajú dostatočnú oporu brušnej steny a tým pádom nepracujú správne.


2. Bolesti chrbta - viac preťažovaná chrbtica v oblasti driekovej časti ( kĺby stavcov, medzistavcové platničky, väzy ).


3. Bolesti v oblasti diastázy - linea alba (väzivová časť medzi priamymi brušnými svalmi). Najmä tam, kde je najviac väzivo namáhané a vytláčané vnútorobrušným tlakom dopredu.


4. Estetický problém - či chceme, alebo nie, ženy sa chcú páčiť. To sa však stane len vtedy, ak sa páčia samé sebe. Mnoho z nich nevie diastázu prijať a pritom sa vo väčšine prípadov dá krásne riešiť.


Chcela by som zdôrazniť, aby ženy nenechávali riešenie diastázy až po tehotenstve a pôrode, ale venovali sa jej preventívne už v tehotenstve. Diastáza nepostúpi do pokročilého štádia a bude ľahšie riešiteľná. V tehotenstve vieme tiež optimalizovať funkčnosť brušného svalstva a panového dna, čo Vám uľačí hladší pôrod.


Väčšina žien pri konzultácii chce vyriešiť hlavne estetickú stránku svojho brucha. Neuvedomujú si však dôležitosť riešenia problémov ako občasné cvrknutie pri kýchnutí, bolestivá menštruácia, bolesť pri pohlavnom styku... Keďže vidím úzku súvislosť týchto problémov, komunikujem s klientkami tieto problémy viac do hĺbky.


Moje najčastejšie otázky pri terapii sú:

1. Máte inkontinenciou ? - počíta sa čo i len občasné a malé cvrknutie. 2. Máte bolestivú menštruáciu, bolesť pri pohlavnom styku alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus? 3. Menštruáciu máte pravidelnú? 4. Bolieva Vás kostrč? 5. Ako prebieha Vaša ovulácia, je bolestivá? 6. Darí sa Vám otehotnieť?


Ako ste si odpovedali Vy na tieto otázky? 🙂

Ak prevažovala u Vás odpoveď " ÁNO ", odporúčam Vám navštíviť fyzioterapeuta a povenovať sa samej sebe.

Poďme sa pozrieť bližšie na panvové dno (PD). PD dokážeme posliniť ale aj uvoľniť. Bližšie informácie nájdete v článku, kde máme podrobne popísané všetky možnosti a postupy fyzioterapie panvového dna. Kliknite sem.


Z mojej praxe sa mi najviac osvedčila pomoc klientkám hlavne pri ošetrení PD. Už po jednom ošetrení sa dokážu zbaviť problémov ako sú: bolestivá menštruácia - kŕče , zvracanie a hnačky v prvé dni menštruácie , slabosť a mdloby, a mnohé iné.


Panva ženy prechádza počas celého života veľkými zmenami. Hormonálnymi i fyzickými ( počas tehotenstva, pôrodu, dospievania, pády na kostrč, ...). Veľkú rolu hrá tiež psychosomatika a emócie.

PD súvisí psychosomaticky so vzťahmi, krivdami, nevyriešenými konfliktmi, zraneniami zo vzťahov. Nie jedna klientka mi povedala, že po ošetrení PD jej bolo psychicky lepšie , alebo sa jej psychika prečistila vo forme plaču 🙂 Čo je za mňa úžasné a veľmi prospešné hlavne pre nás, ženy.


K panvovému dnu sa tiež pýtam otázku, ak žena rodila, tak či prirodzene alebo cisárskym rezom. Dôležité pre mňa je, či jej po pôrode zostali jazvy a či nejakým spôsob jazvy ošetruje.


Väčšina žien odpovie : " NIE ".


Jazva po cisárskom reze nemá bolieť, byť citlivá, svrbieť, vyžarovať bolesť do okolitých častí tela.

Jazva po natrhnutí alebo nástrihu môže vyvolávať bolesť pri pohlavnom styku alebo v niektorej z fáz cyklu.

Jazvy sa dajú úplne jednoducho a efektívne ošetriť tak, aby Vám nespôsobovali komplikácie. Dôležitosť ošetrenie vyzdvihujem, aj ak žena plánuje ďalšie tehotenstvo.


Mnoho žien býva sklamaných, že sa k týmto informáciám nedostali skôr. Že ich nikto neinformoval, aké majú možnosti sa o svoje telo starať už počas tehotenstva, aj po pôrode.

Spoločnosťou sme učené, že bolesť ( či už v tehotenstve, po pôrode, menštruáčná bolesť, bolesť pri ovulácii,... ) sú normálne a netreba im venovať pozornosť.


Ja nesúhlasím...


Akákoľvek bolesť je ukazovateľom, že niečo nemusí byť v poriadku, alebo Vaše telo žiada o pomoc alebo zmenu. Naučte sa svoje telo počúvať, a dopriať mu to, čo potrebuje. :)


Na záver by som nám ženám ale i mužom, ( tieto problémy sa týkajú aj pánov, aby sme ich úplne nevynechali 🙂 ) dala jeden návod, ako môžeme spoločnosti pomôcť a ako posúvať informácie ďalej: KOMUNIKUJME SPOLU. Iba tak sa dokážu informácie posúvať ďalej, k ďalším ženám, mužom... Môžete pomôcť len tým, že otvoríme tieto témy medzi sebou a začneme sa rozprávať aj o tabuizovaných témach.


Chcem Vám veľmi pekne poďakovať, za prečítanie článku, a posúvanie informácií ďalej 🙂 Bude to nesmierne prínosné.Autor: Bc. Kristína StískalováAk ste sa v článku našli, alebo poznáte niekoho, komu by mohol tento článok pomôcť, budeme radi za akékoľvek zdieľanie. V prípade, že sa chcete objednať ku Kike na ženskú fyzioterapiu, môžete tak spraviť cez ktorýkoľvek z týchto kontaktov:


📱 0907 568 443

💻 rehanfyzio@gmail.com

⌨️ www.facebook.com/rehanfyzio

📸 www.instagram.com/rehanfyzio

🖥 www.rehanfyzio.sk

🗺 SNP 763, Nová Dubnica

🖱www.eshop.rehanfyzio.sk


Ak chcete byť informovaní v oblasti fyzioterapie, sledujte naše sociálne siete: Facebook, Instagram, Youtube.


253 views0 comments
bottom of page